Najważniejsze to poznać siebie i uwierzyć w własne możliwości. Wtedy możesz zdobyć świat
Eleanor Roosevelt
Przez wiele lat borykałam się z niskim poczuciem własnej wartości. Równocześnie pozwalałam innym, by moje poczucie własnej wartości jeszcze bardziej umniejszali. Dlaczego na to pozwalałam?
Czynników było oczywiście mnóstwo i nie mam pretensji do osób, które to robiły. Miały z tego korzyści dla siebie. A ja z natury jestem bardzo empatyczna – taki typ „dawcy”, którego naturalnym odruchem jest pomaganie innym i spełnianie ich oczekiwań. Była w tych relacjach jednak tak duża nierównowaga, że postanowiłam mocno postawić granicę, stworzyć na czas odbudowy własnego wnętrza i poczucia własnej wartości swego rodzaju okopy. Oczywiście i tak cały czas trwała wojna podjazdowa. Ale moje okopy były na tyle mocne i wysokie, że proces wewnętrznej odbudowy miał szansę się aktywować i kontynuować.
Co u mnie powodowało niskie poczucie własnej wartości?
Poznaj 5 głównych powodów obniżania swojej wartości, które u mnie występowały:
1.
Brak pewności siebie
Jednym z głównych powodów, które mogą obniżać naszą wartość, jest brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości. Gdy nie wierzymy w siebie i swoje umiejętności, inni również mogą traktować nas mniej wartościowo.
2.
Brak dbałości o siebie
Zaniedbywanie siebie: realizacji swoich pasji, swojego wyglądu, zdrowia czy kondycji fizycznej może również wpłynąć na obniżenie wartości w oczach innych. Dbając o siebie, swoje zdrowie i wygląd, podkreślamy swoją wartość i szacunek do siebie. Dbanie o siebie jest zdrowym wyrażeniem swojej miłości do siebie.
3.
Negatywne myślenie
Ciągłe negatywne myśli, pesymistyczne podejście do życia i brak wiary w siebie mogą powodować obniżenie wartości osobistej. Na drugim biegunie pozytywne podejście do życia, praca nad pozytywnym myśleniem oraz budowanie optymizmu pomogą zwiększyć wartość osobistą
4.
Toksyczne relacje
Toksyczne relacje z osobami, które zaniżają naszą wartość, mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę. Ważne jest otoczenie się ludźmi, którzy nas wspierają i doceniają. W myśl zasady- „z jakim przystajesz, takim się stajesz”.
5.
Brak rozwoju osobistego i zawodowego
Stagnacja i brak chęci rozwoju osobistego oraz zawodowego również mogą prowadzić do obniżenia wartości osobistej. Ciągła nauka, rozwijanie umiejętności i poszerzanie horyzontów pomagają budować pozytywne postrzeganie siebie i zwiększać wartość osobistą.
Praca nad pewnością siebie, dbałość o siebie, optymistyczne myślenie, zdrowe relacje oraz rozwój osobisty i zawodowy są kluczowe dla podniesienia swojej wartości osobistej.
Jeśli chcesz popracować ze mną w ramach procesu coachingowego nad podnoszeniem swojego poczucia własnej wartości – zapraszam Cię na bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę.
Zapisz się już teraz i sprawdź,
jak mogę Ci pomóc.